Cholesterol hodnoty

cholesterol hodnoty

Hodnoty cholesterolu v krvi sú základným smerodajným údajom pre zistenie, či je nutné realizovať opatrenia, aby sa predišlo vážnejším srdcovo-cievnym ochoreniam. Hladina cholesterolu sa zisťuje krvným testom, pričom základnou mernou jednotkou sú milimóly na liter (mmol / l). V závislosti od vybavenia ordinácie ošetrujúceho lekára je možné zistiť hodnoty cholesterolu v krvi aj okamžite. Poďme sa teda pozrieť, aké sú medicínske normy pre hodnoty celkového cholesterolu, a čo je pri meraní ešte dôležitejšie než hladina celkového cholesterolu.

Cholesterol hodnoty – aktuálna medicínska norma

Podľa aktuálnych medicínskych poznatkov sa dnes odporúča dodržiavať a sledovať tieto hladiny cholesterolu:

 • hodnoty cholesteroludobrá hladina cholesterolu < 5,0 mmol / l
 • mierne zvýšený cholesterol 5,2 – 6,5 mmol / l
 • zvýšený cholesterol 6,5 – 7,8 mmol / l
 • vysoký cholesterol > 7,8 mmol / l

Uvedené normy platia pre hodnoty celkového cholesterolu, avšak oveľa dôležitejšie než celkový cholesterol je pomer HDL (dobrého cholesterolu), LDL (zlého cholesterolu) a triglyceridov v krvi. Vo všeobecnosti platí, že miera HDL cholesterolu by mala tvoriť aspoň 25% z hodnoty celkového cholesterolu.
Ak si to premietneme do absolútnych čísel, tak úroveň HDL cholesterolu by mala tvoriť minimálne 1,3 mmol / l, LDL maximálne 3 mmol / l a triglyceridy maximálne 2 mmol / l, aby sme udržali telo v ideálnom stave.

Prečo sledovať skôr hodnoty HDL, LDL a triglyceridov než hodnoty celkového cholesterolu

Zaujímavosťou je, že ak nahliadneme do medicínskych noriem spred 30 rokov, tak za hladinu normálneho cholesterolu bolo považované 6,5 mmol / l. Až v poslednom desaťročí sa úroveň dobrého cholesterolu posunula na 5,2 mmol / l. Takto sprísnená norma v praxi znamená viac pacientov so “zvýšeným” cholesterolom, ktorým sa v záujme zníženia celkových hodnôt cholesterolu bežne predpisujú statíny (lieky na zníženie cholesterolu). Problémom týchto liekov je nutnosť celoživotného užívania a následné mnohoraké negatívne vedľajšie účinky počas dlhodobého užívania (najčastejšie dochádza k rozkladu svalových vlákien, či poškodeniu obličiek). Z tohto dôvodu odporúčame dopytovať sa pri vyšetrení skôr na hodnoty HDL a LDL cholesterolu než len celkový cholesterol s automatickým predpísaním doživotných liekov.

Malo by byť cieľom dosiahnutie nízkeho cholesterolu?


Rozhodne nie. Cholesterol je dôležitá stavebná látka pre nervy, hormóny. Cholesterol vyživuje mozog a vplýva aj na ďalšie funkcie v tele. Príliš nízky cholesterol môže spôsobiť depresie, úzkosti a v staršom veku napríklad rozvoj demencie (údaje hovoria o hodnote okolo 3mmol/l)

Cieľom liečby nemá byť znižovanie cholesterolu, ale dosiahnutie optimálneho pomeru medzi LDL a HDL cholesterolom. 

Ako znížiť vysoké hodnoty cholesterolu svojpomocne

hladina cholesterolu hodnotyAk ste sa rozhodli, že svoje zdravie vezmete do vlastných rúk, je dobré pri úprave hladín cholesterolu siahnuť po tých správnych prírodných výživových doplnkoch. Dôležité je upraviť si jedálniček, zaradiť do neho čo najviac rastlinných tukov (olivový olej, orechy, omega 3-mastné kyseliny).

Komplexným doplnkom pre úpravu cholesterolu je Masticha Vena, v ktorej sa spájajú účinky chioskej mastichy a patentovaných extraktov z červeného hroza, olivovníka, čierneho korenia a granátového jablka.

 

 

Synergické pôsobenie týchto prírodných látok v Masticha Vena má pozitívne účinky pri týchto ochoreniach:

 • vysoký tlak
 • vysoký cholesterol
 • podpora cirkulácie krvi v cievach
 • podpora vstrebávania živín
 • podpora celkovej imunity organizmu
 • očista pečene a podpora činnosti pečene
 • ochrana horných a dolných dýchacích ciest

Výhodou takejto terapeutickej formy je absencia akýchkoľvek negatívnych vedľajších účinkov. Príroda je k nášmu organizmu vždy šetrnejšia než chémia.

masticha-vena-100kapsul

1 Comment

 1. Ten, ktorému to aspoň trochu myslí, príde na to, prečo sa znižujú hodnoty cholesterolu (a nielen tie viď. vysoký KT), ktoré sa považujú za nebezpečné, oproti tým spred 30-tich rokov. Pritom na srdcovocievne choroby, ktorými lekári strašia pri zvýšenom cholesterole, zomiera stále viac mladých ľudí (40-50 roční), čo predtým bolo o jedinelé. A počty sa budú naďalej zvyšovať, hoci rád by som sa mýlil. Komu to ešte stále neprišlo, odpoviem. Farmaceutické firmy potrebujú, čo najvyššie zisky z predaných liekov. Sú na tom zainteresované aj poiťovne i lekári. Celý zdravotný systém je chorý, založený okrem výkonov len na zisku. Pokiaľ sa to nezmení a ľudia sa nezačnú o svoje zdravie starať zodpovednejšie, brať lekára skôr ako poradcu a konzultata, chorých bude len pribúdať. Nezmení to ani úprava medicínskych noriem, ani nové lieky, ktoré neriešia príčiny, ale udržujú pacientov do konca života v stave chorých. Príkladom toho sú statiny, ktoré privodia pacientovi ďalšie pridružené choroby (nervové poškodenia, demenciu, polyneuropatiu) Cieľom by malo byť, aby ľudia umierali vo vysokom veku čo možno najzdravší. Žiaľ to nie je možné za súčasného stavu poskytovania lekárskej starostlivosti.

1 Trackback / Pingback

 1. Zlý cholesterol - čo všetko by ste mali o ňom vedieť | Ako na cholesterol

Pridaj komentár