Cholesterol je veľmi dôležitá látka a plní v tele mnoho úloh.
Tieto tri patria medzi tie najdôležitejšie:
- Cholesterol slúži ako obal bunkovej membrány – tzn. že každá jedna bunka nášho tela má cholesterolový obal. Aj vonkajší povrch našej pokožky má cholesterolovú vrstvu.
- Cholesterol je potrebný na tvorbu hormónov, najmä tých stresových a tých s protizápalovým účinkom.
- Hrá dôležitú rolu pri správnej činnosti mozgu. Vedeli ste, že nedostatok cholesterolu má negatívny dopad napríklad na pamäť?
Dôležité je tiež spomenúť, že cholesterol je dôležitý pri tvorbe vitamínu D a pri tvorbe žlče, ktorá rozkladá tuky.
Cholesterol sa skladá z troch základných zložiek:
- HDL cholesterol – nazývame ho aj „dobrý cholesterol“
- LDL cholesterol – zvykne sa označovať aj ako zlý cholesterol – viac sa o jeho vlastnostiach dozviete v našom staršom článku.
- triglyceridy
Pri meraní cholesterolu nie je vhodné sledovať len číslo označujúce celkovú hodnotu cholesterolu, dôležité je poznať hodnoty jednotlivých cholesterolových zložiek a ich pomer.
Tieto pomery jednotlivých zložiek nám povedia oveľa viac o skutočnom stave nášho zdravia ako celková hodnota cholesterolu!
V článku sa ďalej dozviete, ktoré hodnoty máte sledovať, aby ste vedeli, či vám alebo niekomu z blízkych hrozí srdcovo-cievne ochorenie, infarkt alebo mŕtvica.
Aký je rozdiel v HDL a LDL cholesterole?
HDL je kapsula tvorená lipoproteínom s vysokou hustotou a LDL je kapsula tvorená lipoproteínom s nízkou hustotou. Vo vnútri týchto kapsúl sa nachádza cholesterol. Takže ide o jeden a ten istý cholesterol v lipoproteínových nosičoch s rôznou hustotou.
Načo slúžia tieto HDL a LDL nosiče?
Cholesterol sám o sebe nie je možné prenášať v krvi alebo plazme, preto máme tieto malé “prenášače”, ktoré doručia cholesterol tam, kam je potrebný.
LDL prepravuje cholesterol z čriev a pečene do krvi, ktorou putuje do tkanív.
HDL zas vezme prebytkový cholesterol, ktorý tam bol doručený vďaka LDL a doručí ho späť do pečene. V pečeni je následne rozložený a pripravený pre ďalšie využitie.
V podstate je tu neustála výmena medzi cholesterolom putujúcim z pečene a cholesterolom putujúcim do pečene a táto rovnováha je potrebná.
V prípadoch, kedy výsledky testov ukazujú vysokú hladinu LDL, doktori predpíšu lieky na zníženie.
Hladina LDL by mala byť pod 2, prípustné hodnoty sú od 0,25-2,80 mmol/l
Normálna hladina HDL by sa mala pohybovať v rozmedzí 1,15 – 1,88 mmol/l
Ďalším pojmom sú triglyceridy. Sú to krvné tuky, ktoré konvertuje hormón inzulín. Starajú sa o prepravu prebytočných karbohydrátov. Takže ich vysoká hladina vlastne poukazuje na vysokú hladinu cukrov v tele.
Ideálne hodnoty sú 1,7mmol/l a menej. Veľmi ľahko sa to dosahuje obmedzením cukru v strave.
Neexistuje zlý alebo dobrý cholesterol, bez cholesterolu sa žiť nedá. Dôležitá je tu už spomínaná výmena.
Kedy mi hrozí srdco-cievne ochorenie?
Ak chcete vedieť, či je možné, že sa vám v budúcnosti rozvinú srdco-cievne ochorenia je dôležité sledovať pomer medzi hodnotou triglyceridov a HDL.
Najlepším ukazovateľom rizika srdcových chorôb, infarktu alebo mŕtvice je nasledovný pomer:
TGL/HDL – by malo byť menšie ako 1 – čím nižší pomer, tým lepšie.
Ak je hodnota, ktorá vám v tomto pomere vyjde vyššia ako 2 – je u vás vysoké riziko rozvinutia srdcovo-cievnych ochorení.
Vo výsledkoch krvných testov preto nie je nutné sa pozerať na celkový cholesterol, ale skôr na pomery jednotlivých zložiek.
Posledné výskumy vyvracajú dlhoročné médiami a farmaceutickými firmami propagované tvrdenia, ktoré hovoria len o celkovej hladine cholesterolu.
Démonizovaný LDL cholesterol a jeho hladina nemusí byť ukazovateľom rizika srdcovo-cievnych ochorení.
Vysoká celková hladina cholesterolu nie je indikátorom na užívanie liekov na vysoký cholesterol.
Vždy sledujte aj pomer jednotlivých zložiek vášho cholesterolu.
Kde sa cholesterol tvorí?
75% cholesterolu je vytvorený telom – v pečeni a bunkách, pečeň vytvorí 2000 mg cholesterolu každý deň a zvyšok buniek v tele vyrobí 1000 mg.
Iba 25% cholesterolu pochádza zo stravy. Ak menej jeme, telo zvýši jeho produkciu a naopak, keď jeme viac, telo ho vytvorí menej. Je to všetko o správnej funkcii mechanizmu spätnej väzby.
Dá sa cholesterol upraviť prírodne?
Áno. Výška cholesterolu sa dá upraviť aj správne zvolenými prírodnými prostriedkami. Na úpravu cholesterolu sú vhodné prírodné extrakty z olív, červeného hrozna, resveratrol ale aj masticha. Všetky tieto zložky sa nachádzajú aj v prírodnom produkte Masticha Vena.
Účinky Masticha Vena sa najlepšie prejavujú pri dlhodobej terapii. Mastichové kúry na cholesterol sú bez vedľajších účinkov.
Pridaj komentár