Hodnoty cholesterolu v krvi

hodnoty cholesterolu v krvi

Cholesterol je tuková látka, ktorá zohráva v ľudskom organizme dôležitú úlohu ako stavebná zložka bunkových membrán. Avšak, vysoké hodnoty cholesterolu v krvi vedia napáchať aj veľké škody. Najväčším strašiakom je usádzanie nadbytočného cholesterolu v cievach a zužovanie prietoku krvi. Zvyšuje sa tak riziko kardiovaskulárnych chorôb. Taký infarkt, či mozgová mŕtvica sú známe asi každému a nikto ich nechce dostať.

Rapídne zníženie rizika rozvoja týchto ochorení môžte dosiahnuť vďaka dôslednej prevencii. Tá sa začína sledovaním hodnôt cholesterolu v krvi. To, aká je optimálna hladina cholesterolu v krvi sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Hodnoty cholesterolu v krvi tabuľka

dobré hodnoty zlé hodnoty
celkový cholesterol menej ako 5,2 mmol / l viac ako 5,2 mmol / l
HDL viac ako 1,3 mmol / l menej ako 1,3 mmol / l
LDL menej ako 3 mmol / l viac ako 3 mmol / l
triglyceridy menej ako 2 mmol / l viac ako 2 mmol / l

Z tabuľky vyplýva, že hladinu celkového cholesterolu by ste mali držať pod úrovňou 5,2 mmol / l. Avšak, je nutné pripomenúť, že hodnoty celkového cholesterolu v krvi nie sú práve tým najdôležitejším ukazovateľom. Dôkazom toho je, že pred 30 rokmi bola mierou dobrého cholesterolu hladina 6,5 mmol / l oproti dnešným 5,2 mmol / l.

V praxi to znamená viac “pacientov” so zvýšeným cholesterolom a zároveň viac užívateľov tzv. statínov (lieky na zníženie cholesterolu).

Dnešné usmernenia pre hodnoty celkového cholesterolu v krvi

  • do 5,2 mmol / l – normálna hladina cholesterolu v krvi
  • medzi 5,2 a 6,5 mmol / l – mierne zvýšená hladina cholesterolu v krvi
  • medzi 6,5 a 7,8 mmol / l – zvýšená hladina cholesterolu v krvi
  • nad 7,8 mmol / l – vysoká hladina cholesterolu v krvi
hodnoty cholesterolu v krvi tabulka
Medicínske normy ohľadom hodnôt cholesterolu v krvi sa neustále sprísňujú a pribúda tak pacientov užívajúcich statíny – farmaceutiká na zníženie cholesterolu.

Veda proti vede
Aké hodnoty cholesterolu v krvi mám naozaj sledovať?

Hoci konvenčná medicína stojí na strane liekov pre zníženie vysokého cholesterolu (statínov), na druhej strane stojí množstvo medicínskych štúdií potvrdzujúcich, že užívanie týchto liekov nemá priamy dosah na zníženie úmrtnosti ľudí v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení. Zmysel užívania statínov je v tom prípade nejasný.

Odpoveď možno nájsť práve v poznatku, že hodnoty celkového cholesterolu v krvi by nemali byť smerodajné pri aplikovaní liečby.

Skôr sa treba zamerať na jednotlivé zložky cholesterolu. A síce HDL, LDL a triglyceridy.

cholesterol hodnoty v krvi

Cholesterol v krvi – hodnoty upravujte racionálne

Skutočnou prevenciou pred rozvojom srdcovo-cievnych ochorení by malo byť zvýšenie HDL (dobrého cholesterolu), zníženie LDL (zlého cholesterolu) a zníženie triglyceridov (látok roznášajúcich zlý cholesterol po cievach). Práve takto možno zabezpečiť prečistenie ciev od tukových nánosov, tvorby aterosklerotických plátov, kôrnatením ciev a v neposlednom rade aj prevenciu voči najvážnejším srdcovo-cievnym komplikáciám ako napr. infarkt.

 

Ako znížiť zlý cholesterol v krvi?

Zamerajte sa na užívanie prípravkov s vysokým obsahom antioxidantov. Sú to látky, ktoré majú vplyv na oxidáciu LDL cholesterolu v krvi – ak nedovolíte „zlému“ cholesterolu zoxidovať, bude pre vaše zdravie menej nebezpečný.
Medzi takéto prípravky patrí Masticha Vena – prírodný produkt na úpravu cholesterolu. Extrakt z olivovníka priaznivo pôsobí na oxidáciu LDL cholesterolu.

masticha-vena-100kapsul


Pre viac informácií, ako racionálne ovplyvniť hodnoty cholesterolu v krvi odporúčame článok Ako znížiť cholesterol.

Ak sa chcete dozvedieť viac o strave vhodnej pri vysokom cholesterole, prečítajte si článok 6 tipov na zníženie cholesterolu

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Nové prístupy k liečbe vysokého cholesterolu a aterosklerózy | Ako na cholesterol
  2. Zvýšený cholesterol? Týmito potravinami ho znížite bez liekov.

Pridaj komentár