Ako znížiť cholesterol

ako znížiť cholesterol

Odpoveď na otázku Ako znížiť cholesterol hľadá v dnešnej dobe pomerne veľa ľudí. Na základe aktuálnej tabuľky hodnôt cholesterolu sa pri úrovni nad 5,2 mmol / l hovorí o zvýšenom cholesterole. Aby sa predišlo ďalším srdcovo-cievnym ochoreniam, takýmto pacientom sa odporúča liečba, ktorej cieľom je držať hladinu cholesterolu v normách “dobrého cholesterolu” (do 5,2 mmol / l). Problémom takejto liečby je to, že býva doživotná a na zníženie hodnôt cholesterolu sa používajú tzv. statíny – lieky s mnohými negatívnymi vedľajšími účinkami. Z tohto dôvodu si v tomto článku ozrejmíme možnosti zníženia cholesterolu nielen medicínskym spôsobom, ale aj nemedicínskym (tzv. domácim alebo prírodným spôsobom).

Zníženie cholesterolu – medicínsky spôsob

cholesterol zníženieAko sme už načrtli, v medicínskych podmienkach sa na zníženie cholesterolu predpisujú lieky zo skupiny statínov (atorvastatín, simvastatín, rosuvastatín, fluvastatín). Tieto lieky sa predpisujú na znižovanie celkových hodnôt cholesterolu. Ich problémom je veľké množstvo nežiadúcich účinkov a ďalšie problémy.

Ľudský organizmus zvykne reagovať na prudké zníženie cholesterolu z pečene vstrebávaním tejto látky z tráviaceho traktu. V takom prípade sa pacientom obvykle predpisuje ďalší preparát s názvom ezetimib, ktorý blokuje túto kompenzačnú reakciu organizmu. Problémom pri dlhodobom užívaní týchto liekov sú ich negatívne vedľajšie účinky. Najčastejšie dochádza k statínovej myopatii (bolesti svalov vyvolanej statínmi), ktorá môže vyústiť až do rabdomyolýzy (rozkladu svalových vlákien) a poškodeniu obličiek. Dlhodobé užívanie statínov vedie k nutnosti liečby pacientov aj na iné ochorenia ako je vysoký cholesterol.

Statíny sa užívajú dlhodobo, často do konca života. Ich dlhodobé užívanie však nespôsobuje vyliečenie, táto liečba nemá koniec a iba malé percento pacientov skutočne dosiahne požiadovaný optimálny stav hodnôt cholesterolu. Liečba vysokého cholesterolu statínmi nie je zameraná na zvyšovanie HDL cholesterolu, ale len na znižovanie LDL cholesterolu. Tento prístup k liečbe by už mal byť prekonaný a v liečbe cholesterolu by bolo vhodnejšie zamerať sa na zvyšovanie HDL cholesterolu. Chemické lieky na zvýšenie HDL cholesterolu však doposiaľ neboli objavené.

Ako znížiť zlý cholesterol (a zvýšiť dobrý cholesterol) bez liekov

Ďalšou možnosťou je zníženie LDL cholesterolu svojpomocne – bez lekárom predpísaných liekov. Táto možnosť zahŕňa 4 hlavné faktory:

  • zdravý životný štýl
  • pravidelné pohybové aktivity
  • zdravá výživa
  • prírodné výživové doplnky (zabraňujúce usádzaniu cholesterolu v cievach)

Výhodou takejto formy zníženia cholesterolu je absencia negatívnych vedľajších účinkov a zlepšenie celkového stavu organizmu vo viacerých oblastiach (nielen s ohľadom na zvýšený cholesterol). Poďme si teraz stručne priblížiť jednotlivé faktory nemedicínskeho spôsobu znižovania cholesterolu.

Zdravý životný štýl

  • znamená hlavne obmedzenie nadmernej konzumácie alkoholu a absolútne vylúčenie fajčenia, kvôli ktorému sa do organizmu dostáva množstvo chemických látok. Dôležitá je taktiež úprava pokrmov, ktoré prijímame – uprednostniť dusenie, varenie a úpravu jedál na pare pred pečením a vysmážaním.
  • veľmi dôležité je obmedzenie príjmu sacharidov v strave – nie len vo forme cukru, ale aj ako bieleho pečiva, ryže, cestovín a podobne..

Pravidelné pohybové aktivity

  • pravidelné pohybové aktivity neznamenajú okamžitú nutnosť aktívneho športovania (aj keď ani to nemusí byť na škodu), sú však potrebné k preklenutiu častého sedavého trávenia času (v kancelárii pri PC, doma pri TV, v škole atď.). Vhodné sú minimálne každodenné prechádzky, turistika, jóga a pod. Ideálne je zaradiť cvičenie aspoň dva krát do týždňa (po hodine) alebo každý deň polhodinku.

Zdravá výživa

  • zníženie cholesterolutu platí zásada, že je lepšie zvýšiť príjem nenasýtených mastných kyselín a obmedziť príjem nasýtených mastných kyselín a transmastných kyselín:
    • nenasýtené mastné kyseliny (UPREDNOSTNIŤ) – morské ryby, orechy (kešu, mandle), semienka (slnečnicové, tekvicové), avokádo, rastlinné oleje a tuky (repkový, slnečnicový, olivový, kukuričný olej);
    • nasýtené mastné kyseliny a transmastné kyseliny (OBMEDZIŤ ALEBO ÚPLNE VYLÚČIŤ) – potraviny mäsového a mliečneho pôvodu, sladké pečivo, koláče, sušienky;
  • dôležitý je taktiež vysoký príjem vlákniny, ktorá bráni vstrebávaniu cholesterolu, čím chráni cievy pred jeho usádzaním
    • cenné zdroje vlákniny: celozrnný chlieb, otruby, celozrnné cereálie, ovocie, zelenina, zemiaky (aj so šupkou), ovos, jačmeň, strukoviny (fazuľa, hrášok, šošovica), orechy, semená

Prírodné výživové doplnky (zabraňujúce usádzaniu cholesterolu v cievach)

  • najmä v južných európskych krajinách bolo spozorované, že ich obyvatelia trpeli srdcovocievnymi ochoreniami v menšej miere – či už sa jedná o vysoký cholesterol alebo aj vysoký tlak. Tieto výslekdy sa dajú pripisovať ich spôsobu stravovania, ktorý obsahuje veľa čerstvej zeleniny, syrov a tiež olivového oleja. V Grécku sa veľkej obľube teší prírodný produkt s názvom chioská masticha. Olivový olej a chioská masticha sa spojili v produkte Masticha Vena, ktorý pomáha predchádzať vzniku srdcových ochorení a vysokého cholesterolu. Výhodou takejto alternatívy je štúdiami overené pôsobenie bez negatívnych vedľajších účinkov oproti predpisovaným liekom.
  • na základe dostupných informácií sa odporúča dlhodobé užívanie prírodnej Masticha Vena v dávkovaní 2 kapsuly 3x denne (ráno a večer)
  • synergické pôsobenie prírodných extraktov v Masticha Vena má účinky pri týchto ochoreniach:
    • vysoký tlak
    • vysoký cholesterol
    • podpora cirkulácie krvi v cievach
    • podpora vstrebávania živín
    • podpora celkovej imunity organizmu
    • očista pečene a podpora činnosti pečene
    • ochrana horných a dolných dýchacích ciest 
      Masticha Vena na cholesterol
      Masticha Vena na cholesterol

       

     

 

Be the first to comment

Pridaj komentár