Lieky na cholesterol – toto by ste mali vedieť

lieky na cholesterol zoznam

Témou aké brať lieky na vysoký cholesterol, a či vôbec brať lieky na cholesterol sa dnes zaoberá pomerne veľké množstvo ľudí. Môže za to niekoľko jednoduchých faktov. Prvým je sprísňovanie medicínskych noriem “vytvárajúcich” čoraz viac pacientov s vysokým cholesterolom. Tí potom musia užívať lekárom predpísané lieky. Druhým faktom je dostupnosť informácií na internete. Ľudia sa tak dostávajú čoraz častejšie k negatívnym skúsenostiam iných pacientov s užívaním liekov na cholesterol. A v snahe vyhnúť sa podobným komplikáciám je ich záujem o túto tému ešte intenzívnejší.

Kedy je nutné užívať lieky na cholesterol

Vysoký cholesterol je ochorenie, ktoré nebolí, ani sa nijak neprejavuje. Diagnostika sa uskutočňuje prostredníctvom krvných testov pri pravidelných preventívnych prehliadkach. Ak vyjdú hodnoty cholesterolu v testoch ako zvýšené, je na rade liečba. Ako prvé dostane pacient od lekára odporúčania pre nasadenie diéty. Pri ďalšej návšteve sa opäť merajú hodnoty cholesterolu v krvi pacienta, aby sa overil účinok diéty. Ak je hladina cholesterolu nezmenená, pristúpi sa k medikamentóznej liečbe (lieky na zníženie cholesterolu). Zväčša je tieto lieky nutné brať doživotne, pretože po ich vysadení obvykle cholesterol opäť stúpne. A to je najväčším problémom. Pri dlhodobom užívaní sa začnú postupne prejavovať vedľajšie účinky liekov.

Lieky na cholesterol – zoznam

Lieky na zníženiu cholesterolu patria do skupiny statínov. Vyznačujú sa tým, že znižujú hladinu celkového cholesterolu, LDL (zlého) cholesterolu a triaglycerolov. Vo všeobecnosti sa tieto lieky členia do šiestich podskupín, vrámci ktorých sa ďalej figurujú desiatky konkrétnych farmaceutík (napr. Tulip, Sortis, Torvacard, Atoris…).

Zoznam hlavných podskupín statínov – liekov na cholesterol:

 • atorvastatín
 • lovastatín
 • fluvastatín
 • pravastatín
 • simvastatín
 • rosuvastatín
lieky na zníženie cholesterolu
Lieky na zníženie cholesterolu

Priebeh liečby a skúsenosti s liekmi na cholesterol – pozor na vedľajšie účinky!

Ako sme spomínali vyššie priebeh diagnostistiky a liečby je nasledovný:

 1. diagnostika zvýšeného cholesterolu na základe krvných testov
 2. dietetické odporúčania lekára (nízkotučná diéta)
 3. doživotné užívanie statínov

Ako drvivá väčšina liekov, aj statíny sa vyznačujú vedľajšími účinkami negatívne pôsobiacimi na zdravie organizmu. Nezačnú sa síce prejavovať hneď, ale až po určitom čase.

Keďže užívanie liekov na vysoký cholesterol je doživotné, žiaľ, aj vedľajšie účinky budú doživotné.

Najčastejšími vedľajšími účinkami statínov sú:

 • statínová myopatia – bolesť svalov vyvolaná statínmi
 • rabdomyolýza – rozklad svalových vlákien
 • poškodenie obličiek a pečene
 • neuropatia a poruchy kognitívnych funkcií (strata pamäti, demencia…)

Typickými príznakmi týchto vedľajších účinkov sú silné bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy, nevoľnosť a závrate, nevrlosť, tráviace problémy.

Skúsenosti s liekmi na zníženie cholesterolu

lieky na cholesterol skusenosti

lieky na cholesterol skusenosti

lieky na cholesterol skusenosti

lieky na cholesterol skusenosti

Existujú aj šetrné možnosti

Hodnoty cholesterolu možno upraviť aj bez chemických liekov a ich vedľajšími účinkami. Okrem diéty, ktorú vám predpíše aj samotný lekár existujú ešte prírodné výživové doplnky pre úpravu hladiny cholesterolu.

O tých vám už doktor zrejme nepovie, pretože nezapadajú do konceptu moderného farmakologického biznisu. Nespôsobujú vedľajšie účinky, ktoré by bolo nutné potláčať ďalšími liekmi.

Príkladom prírodného výživového doplnku na zníženie vysokého cholesterolu je Masticha Vena – prírodný produkt s obsahom chioskej mastichy, extraktu z olív, červeného hrozna a čierneho korenia.

Spoločné pôsobenie týchto látok má priaznivé účinky nielen pri vysokom cholesterole aj pri úprave vysokého tlaku a na podporu imunity. Masticha Vena má priaznivé účinky na oxidáciu LDL cholesterolu.

Účinky týchto extraktov sú potvrdené vedeckými štúdiami a tiež skúsenosťami ľudí, ktorí tento produkt užívali. Vyskúšajte ho aj vy.

 

masticha-vena-100kapsul

1 Comment

 1. Pol roka som bral Pantoprazol (na potlačenie vedľajších účinkov liekov na riedenie krvi a cholesterolu) na žalúdok a Torvacard 90 na cholesterol. Pol roka som presviedčal lekárov, nech mi znížia aspoň dávkovanie, že ak sa mi nepodarí znížiť cholesterol diétou, nech sa to až potom skúsi liekmi. Nebola s nimi žiadna reč. Vysadil som si všetky lieky sám, až keď som mal vážne zdravotné problémy. Aj po vysadení som mal ideálne hodnoty cholesterolu, ale ako bonus k tomu zničenú pečeň. 10 násobné vyššie hodnoty pečeňových testov ako je možná prípustná max. hodnota. Teraz sa na každé vyšetrenie čaká a modlím sa za to, aby to bola len fibróza, sono vyšetrenie mám až o týždeň. (Som abstinent, ale ktorý lekár by už veril pacientovi? Vraj tento vážny stav nemôže byť len z liekov.)

2 Trackbacks / Pingbacks

 1. Ako znížiť cholesterol s liekmi i bez nich | Ako na cholesterol
 2. Cholesterol diéta - čo robiť pre zníženie cholesterolu | Ako na cholesterol

Pridaj komentár